Wizyta studyjna w Częstochowie

W dniach od 19-20 września 2016 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach Monika Berdecka, Zastępca Wójta Gminy Michałowice Jarosław Sadowski oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach z inicjatywa naszego Ośrodka uczestniczyli w wizycie studyjnej w Miejskim Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz Ośrodkach Organizowani Społeczności Lokalnej w Częstochowie.

Po przyjeździe na miejsce nasza delegacja została powitana przez Panią Dyrektor MOPS  Małgorzatę Mruszczyk, koordynatora projektu Panią Karolinę Bilecką, Głównego Animatora OSL Piotra Kidawę oraz pracowników MOPS i OSL. Zostaliśmy wprowadzeni i zapoznani z metodą OSL (Organizowani Społeczności Lokalnej).

Celem powołanego przy MOPS w 2011 roku Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej jest podejmowanie działań skierowanych na pobudzenie mieszkańców określonych dzielnic do rozwiązywania najistotniejszych problemów swojej społeczności lokalnej. To zadanie realizowane jest przez Zespół OSL od 2011r. w Dzielnicy Raków, a od 2013r. również w Dzielnicy Stare Miasto, przy użyciu odpowiednich narzędzi takich jak: partnerstwo lokalne, Program Aktywności Lokalnej, koalicje problemowe, wolontariat, kampanie społeczne, społecznościowe wydarzenia lokalne (np. cykl imprez „Raków – reaktywacja”, „Stary Rynek – reaktywacja”). Główną ideą jest przede wszystkim współpraca z mieszkańcami „Z LUDŹMI, PRZEZ LUDZI, DLA LUDZI”

W ramach wizyty w pierwszym dniu odwiedziliśmy Dzielnicę Raków w której działa pierwszy z powstałych w Częstochowie OSL-ów, gdzie dzięki pobudzeniu społeczności lokalnej do działania udało się zrealizować wiele projektów, które bez ich udziału nie były możliwe (naprawa chodników, zaprojektowanie placu zabaw, skweru dla seniorów).

Następnie odwiedziliśmy OSL Trzech Wieszczów gdzie odbyła się prezentacja oraz omówienie działań i współpracy ze społecznością lokalną. OSL prowadzi działalność nakierowana na nieodpłatną opiekę nad dziećmi, zajęciami świetlicowymi dla dzieci, zajęciami usprawniającymi i doradczymi dla społeczności lokalnej.

Ostatnim punktem pierwszego dnia była wizyta w Fundacji FFORMA by wspierać aktywność kulturalną, oświatową i sportową , która służy nie tylko rozwojowi poszczególnych osób, ale również integracji wspólnot i społeczności lokalnych. Fundacja za cel postawiła sobie edukację i integrację społeczności. Fundacja prowadzi działania OSL w dzielnicy Stradom, którą tworzą głównie zabudowania jednorodzinne. Charakter tej dzielnicy najbardziej podobny był do naszej gminy w której pracujemy.

Dzień zakończyliśmy kolacją z przedstawicielami MOPS Częstochowa, Wydziału Polityki Społecznej w  Częstochowie i pracownikami OSL-i.

Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy od zapoznania się z działalnością OLS Ostatni Grosz. Zadania OSL w dzielnicy Ostatni Grosz realizuje Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska - Hufiec Częstochowa. Ośrodek prowadzony jest przez harcerzy, którzy doskonale znają potrzeby mieszkańców Dzielnicy. Działalność swoja skupiają głównie na organizowaniu pikników sąsiedzkich, klubu mieszkańca, klubu seniora, zajęć dla dzieci, spotkań z ekspertami z różnych dziedzin. Powyższe działania są odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby mieszkańców.

Następnie udaliśmy się do OSL Stare Miasto gdzie w ramach wizyty w środowisku oglądaliśmy plac rekreacji ruchowej a także poznaliśmy działalność spółdzielni socjalnej ,,Jasne że Alternatywa 21”. Kolejnie zapoznaliśmy się z działalnością Fundacji Chrześcijańskiej ADULLAM, która prowadzi stołówkę bezpłatnego żywienia, resocjalizację w ramach hostelu dla mężczyzn wychodzących z alkoholizmu, po odbytych wyrokach karnych, długotrwale bezrobotnych, świetlicę dla dzieci I młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu oraz ich rodzin, magazyn pomocy rzeczowej.

Ostatnim punktem była wizyta w OSL Zawodzie Dąbie oraz prezentacja Fundacji Oczami Brata. Misją organizacji jest patrzenie na świat oczami osób z niepełnosprawnością. Organizacja prowadzi Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży, Teatr Oczami Brata, warsztaty artystyczne dla osób o różnej sprawności, promuje twórczość uzdolnionych osób z niepełnosprawnością, organizuje społeczność lokalną w Częstochowie, promuje wolontariat.

Na prośbę naszej delegacji Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie i Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie umożliwili nam wizytowanie w Dziennym Domu Wigor-Senior Głównym celem Dziennych Domów „Senior-WIGOR” jest zapewnienie wsparcia dla seniorów w wieku powyżej 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo. Placówki zapewniają pomoc i wsparcie dla tej grupy osób poprzez udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, zapewnienie minimum jednego posiłku dziennie, umożliwienie udziału w zajęciach aktywizacyjnych, ruchowych, sportowo-rekreacyjnych jak również kulturalno-oświatowych i edukacyjnych. W ramach prowadzonych działań prowadzone są zajęcia ( np. kulinarne, plastyczne, krawiecko-dziewiarskie i ogrodnicze, taneczne, sportowo-rekreacyjne i muzykoterapii), seniorzy mają możliwość skorzystać z pomocy psychologicznej.

Podsumowując naszą wizytę można stwierdzić, że powołanie Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej przyniosło pozytywny oddźwięk wśród mieszkańców, lokalnych partnerów oraz instytucji działających na terenie miasta Częstochowa. Zmotywowano ludzi do działania, zmieniła się ich świadomość oraz spojrzenie na pomoc społeczną, zaobserwowano uwrażliwienie na drugiego człowieka. Okazało się, że bez dużych nakładów finansowych, dzięki włączeniu społeczności lokalnej można zrealizować wiele działań, zadań.

Wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej pragną złożyć serdeczne podziękowania Pani Kierownik Monice Berdeckiej oraz Zastępcy Wójta Jarosławowi Sadowskiemu za umożliwienie tak wiele wnoszącego w naszą pracę doświadczenia, które może stać się inspiracją do dalszych działań do pracy na rzecz mieszkańców gminy Michałowice.

 

                                Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach