Refleksje pokonferencyjne

19 listopada 2024 r. w Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach odbyła się konferencja „Networking w lokalnym systemie przeciwdziałania przemocy domowej”. Organizatorem wydarzenia była Gmina Michałowice - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Piotr Borek - rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Partnerami wydarzenia był Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, Stowarzyszenie Manko, Fundacja ad vocem, Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach.

W wydarzeniu wzięło udział 69 osób, w tym przedstawiciele samorządu, pomocy społecznej, oświaty, Policji, sądu, organizacji pozarządowych, seniorzy.

Konferencja podzielona była na dwa bloki tematyczne: Codzienność w pracy podmiotów zaangażowanych w kwestię przeciwdziałania przemocy oraz Jak budować skuteczny – lokalny system przeciwdziałania przemocy domowej? Dyskusja przy „eksperckim okrągłym stole”.

Prelegentami w pierwszej części konferencji byli:
Agnieszka Gniadek-Zając i Agata Twardowska – pracownicy socjalni GOPS Michałowice,
Beata Donhoffner-Grodzicka – sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, Monika Domagała i Wioleta Stajniak – kuratorzy zawodowi w I Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie,
Krzysztof Stępkowski – kurator zawodowy w II Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Karnych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie,
mł. asp. Łukasz Heród, Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie,
mł. asp. Anna Trzcionka-Domagała, Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Panelistami podczas drugiej części wydarzenia byli następujący eksperci:

Daniel Gajoch – Wójt Gminy Michałowice,
Monika Łopatowska – Dyrektor GOPS Michałowice,
Kamil Kłęk – dzielnicowy KP Zielonki,
Monika Domagała - kurator zawodowy w I Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego dla Krakowa-Sródmieścia w Krakowie,
Aneta Bałazy - pedagog Szkoła Podstawowa w Więcławicach Starych,
Marta Biernacka - psycholog Szkoła Podstawowa w Michałowicach,
Ewa Drużkowska - pedagog Szkoła Podstawowa w Raciborowicach,
Elżbieta Hinc - pedagog Publiczne Przedszkole w Michałowicach,
Agnieszka Gniadek-Zając i Agata Twardowska - pracownicy socjalni GOPS Michałowice.

Dziękujemy ekspertom za inspirujące dyskusje a jednocześnie poruszenie trudnych tematów.

 

Dziękujemy za liczną frekwencję oraz merytoryczny czas debaty w myśl idei networkingu.

Konferencja stworzyła przestrzeń do dysputy, pogłębiania współpracy, budowania relacji, wymiany doświadczeń i wspólnych rozmów na temat sieciowania w lokalnym systemie przeciwdziałania przemocy domowej.

Niezmiernie cieszy zaangażowanie uczestników, prelegentów, którzy wzięli udział w dyskusjach, w trakcie panelu dyskusyjnego, ale także w rozmowach kuluarowych.   

Wysoki poziom merytoryczny wydarzenia był możliwy dzięki moderacji konferencji przez dr Ewelinę Zdebską – Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN w Krakowie.

Podczas wydarzenia odbyła się wystawa prac dzieci uczęszczających do placówek oświatowych na terenie Gminy Michałowice w ramach zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny konkursu fotograficznego pn. Rodzina razem się trzyma. Należy zaznaczyć, że wystawa będzie miała charakter „wędrujący”, czyli będzie dostępna w placówkach oświatowych na terenie Gminy Michałowice.

19 listopada 2024 r. to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji był finał kampanii w Gminie Michałowice. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce, które włączyły się w kampanię, były podświetlone na czerwono. O godzinie 17:00 podświetliliśmy fragment budynku Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach.   

Szczególne podziękowania składamy na ręce p. Renaty Ludziejewskiej-Artymiak za uchwycenie konferencji na zdjęciach.

#stopprzemocydomowej     #współpraca     #networking