Bioróżnorodność to bogactwo gatunków występujących na Ziemi – różnorodność krajobrazów, ekosystemów oraz genów w obrębie populacji. Im większa różnorodność biologiczna, tym większa zdolność ekosystemów do adaptacji w zmieniających się warunkach środowiskowych oraz do regeneracji szkód wyrządzonych przez działalność człowieka. Niestety, w ostatnich latach obserwuje się znaczący spadek liczby gatunków. Przyczyniają się do tego wzrastające zanieczyszczenie środowiska, zmiany w gospodarowaniu, chemizacja i mechanizacja rolnictwa, monokultury uprawowe oraz zwiększanie powierzchni obszarów zabudowanych.
Wiele zagrożonych i ginących gatunków to organizmy kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Ich utrata prowadzi do zaburzeń łańcuchów pokarmowych, degradacji środowiska i spadku produktywności, co w dłuższej perspektywie może skutkować ograniczeniem zasobów pokarmowych. Spadek bioróżnorodności to również utrata zasobów przyrodniczych dostępnych dla przyszłych pokoleń, co w krótkim czasie może doprowadzić do klęski ekologicznej. Dlatego podejmowane są liczne działania na rzecz ochrony cennych gatunków roślin i zwierząt.
Jedną z najbardziej zagrożonych grup są owady zapylające, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemach. W ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego z zakresu ochrony bioróżnorodności pt. „Małopolska Pszczoła” w 2024 r. dzieci z gminy wzięły udział w praktycznych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Dzięki warsztatom edukacyjnym w Szkole Podstawowej w Więcławicach Starych uczestnicy zdobyli wiedzę o ekologii, ochronie bioróżnorodności i znaczeniu owadów zapylających. W ramach projektu stworzono również ogrody motyli – zasadzono wiele gatunków roślin miododajnych i ziół. Plac zabaw w Pielgrzymowicach, ogródek przy Klubie Seniora w Masłomiącej, a także tereny zielone przy Szkole w Więcławicach i Przedszkolu Publicznym zyskały nowe rabaty, które dzięki wieloletnim sadzonkom będą służyć przez kolejne lata.
To już trzeci projekt ekologiczny zrealizowany przez Stowarzyszenie Pozytywnej Aktywności. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu młodego pokolenia uda się uleczyć naszą planetę. Serdecznie dziękujemy za współpracę przy projekcie Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych Monice Wołek, Pani Dyrektor Publicznego Przedszkola w Michałowicach Elżbiecie Tochowicz-Zubelskiej, Pani Sołtys Pielgrzymowic Ewie Krawczyk oraz Pani Sołtys Masłomiącej Dorocie Dąbrowskiej.