7 ZŁOTYCH ZASAD WYCHOWANIA BEZ PRZEMOCY

7 ZŁOTYCH  ZASAD WYCHOWANIA BEZ PRZEMOCY

 

1. AKCEPTUJ UCZUCIA DZIECKA

Nie mów „nie ma się czego bać” lub „to niemożliwe że nie lubisz Jasia, przecież on jest taki fajny”. Postaraj się zaakceptować wszystkie emocje dziecka. Emocje pojawiają się niezależnie od tego czy dziecko chce je odczuwać czy nie, dlatego lepiej po prostu lepiej przytulic dziecko i powiedzieć „widzę że bardzo się boisz”. Ważne by dziecko czuło się wysłuchane i zrozumiane oraz by wiedziało, że każde emocje są właściwe.

2. MÓW DO DZIECKA W SPOSÓB JASNY I ZWIĘZŁY

Rodzice mają tendencje do mówienia dużej ilości słów, co dla dzieci bywa nie zrozumiałe. Dziecko często nie wie co rodzic od niego oczekuje, bo nie rozumie komunikatu. Zamiast powiedzieć „posprzątaj pokój” powiedź „włóż klocki do pudełka , a maskotki ułóż na półce”. Ta niewielka zmiana w sposobie mówienia do dziecka może dużo zmienić.

3. UŻYWAJ POCHWAŁ

Jak wiadomo pochwały są skuteczniejsze niż stosowanie krytyki. Dzieci często krytykowane są niepewne siebie i zalęknione, nie wierzą w swoje umiejętności. Natomiast dzieci chwalone są pewniejsze i chętniej podejmują inicjatywę. Ważne by pochwały dotyczyły tego co dziecko zrobiło, gdyż to one budują poczucie wartości.

4. USTAL ZASADY I POSTARAJ SIĘ ICH TRZYMAĆ

Rodzic powinien ustalić proste zasady życia rodzinnego (np. o której godzinie dzieci idą spać) i konsekwentnie wprowadzać je w życie. Dziecko nie musi rozumieć wszystkich zasad, a tym bardziej się z nimi zgadzać. Nie ma potrzeby by rodzic się nadmiernie tłumaczył dziecku z potrzeby zasad w domu.

5. ZAMIAST KAR POKAŻ DZIECKU KONSEKWENCJE

Zamiast karać dziecko za każde przewinienie w ten sam sposób np. zakazem oglądania bajek, postaraj się mu pokazać konsekwencje zachowania. Jeśli dziecko nie sprząta zabawek pomimo twoich próśb, konsekwencją może być schowanie na jakiś czasnp. porozrzucanych klocków.

6. MÓW DZIECKU ŻE JE KOCHASZ

Ważne by dziecko wiedziało że niezależnie jak się zachowa, ty zawsze będziesz je kochać. Nawet jeśli będziesz na nie zły/zła i nie spodoba Ci się jego zachowanie.

7. NIE BIJ, NIE KRZYCZ, NIE STOSUJ ŻADNYCH FORM PRZEMOCY !!!!!

Stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej bardzo negatywnie wpływa na rozwój dziecka, zaburza wzajemną więź oraz często jest przyczyną pojawienia się agresji
u dziecka. Wbrew temu co niektórzy uważają, przemoc nie jest właściwą metodą wychowawczą (nawet „niewinny” klaps). Przemoc niczego nie uczy, nie wyjaśnia,
a jedynie pozostawia strach, poczucie krzywdy i niskie poczucie wartości.