Podsumowanie realizacji w 2017r. „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w gminie Michałowice na lata 2014-2017”

W 2017 roku do Zespołu Interdyscyplinarnego w Michałowicach wpłynęło 15 Niebieskich Kart – część A (w tym 9 sporządzonych w ramach działań podejmowanych przez pracowników jednostek pomocy społecznej, 5 wszczętych przez Komisariat Policji i 1 wszczęta przez placówkę oświatową). Wsparciem w ramach  procedury „Niebieskie Karty” w 2017r objętych było 21 rodzin, odbyło się 55 posiedzeń grup roboczych w sprawie procedury „Niebieskie Karty”.

W 2017 roku odbyło się 4 posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego w Michałowicach, w trakcie których poruszano sprawy o charakterze organizacyjno-strategicznym, zasady i tryb pracy Zespołu, a także omawiano sytuację rodzin borykających się z problemem przemocy domowej. Ponadto w 2017 roku powołano 13 nowych grup roboczych, dla 15 indywidualnych przypadków (rodzin). W skład grup roboczych weszli członkowie Zespołu, zaznajomieni z problemami rodzin, uprzednio już współpracujący z ww. rodzinami oraz osoby zaangażowane w sytuację rodzin. Łącznie działania grup roboczych były prowadzone w 21 przypadkach (również procedury wszczęte w latach wcześniejszych). Zamknięto procedurę „Niebieskie Karty” w 10 rodzinach.

 

W ramach Punktu Pomocy i Wsparcia Rodzinie w Michałowicach zatrudnionych było 7 specjalistów (dwóch prawników, psycholog/psychoterapeuta, psychoterapeuta/coach, terapeuta dla osób uzależnionych, terapeuta dla osób współuzależnionych oraz psycholog/edukator), wspomaganych przez pracownika socjalnego. Punkt działa w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach, 5 dni w tygodniu (po południu i przed południem, za wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni świątecznych).

Ze wsparcia specjalistów Punktu skorzystały w ubiegłym roku 129 osób (udzielono 794 porady), w tym 18 osoby tylko w sprawach dot. przeciwdziałania przemocy w rodzinie (porady tylko w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – 14 osób skorzystało z pomocy psychologa, 7 prawnika, a 14 osób – pracownika socjalnego).

Liczba porad i konsultacji psychologicznych z zakresu przeciwdziałania przemocy: 98 porad, liczba porad i konsultacji prawnych z zakresu przeciwdziałania przemocy: 10 porad, oraz liczba porad i konsultacji socjalnych z zakresu przeciwdziałania przemocy – 14 porad.

Ponadto w 2017 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach współpracował z psycholog dziecięcym, Mariolą Kujańską, która przyjmowała rodziców z dziećmi w ramach Punktu Wsparcia i Pomocy Rodzinie w Michałowicach. . Z jej pomocy skorzystało w 2017 roku 61 rodziców, dzieci, nauczycieli i pracowników OPS (łącznie 91 porad, konsulatcji). Niejednokrotnie z konsultacji psychologa korzystali również pracownicy ośrodka pomocy społecznej w sprawie osób uwikłanych lub zagrożonych problemem przemocy domowej.